Παρασκευή 7 Ιουνίου 2013

Το ταξίδι για Βραζιλία συνεχίζεται... (photos+video)

Το ταξίδι για Βραζιλία συνεχίζεται... (photos+video) | onsports.gr
Η Εθνική μπορεί να μην έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, αλλά έκανε αυτό που... έπρεπε και έφυγε με το «διπλό» από το Βίλνιους, επικρατώντας 1-0 της Λιθουανίας με «χρυσό» σκόρερ τον Χριστοδουλόπουλο.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν… νωθρές στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, καθώς το τέμπο ήταν αρκετά αργό, με τους Έλληνες διεθνείς να προσπαθούν να βρουν τα πατήματά τους και να προσαρμοστούν στις συνθήκες του πλαστικού χλοοτάπητα, ενώ οι γηπεδούχοι έδειξαν πως πρωταρχικός στους στόχους ήταν να κρατήσουν την εθνική μας μακριά από την εστία τους.
Ωστόσο, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στην πρώτη καλή στιγμή που… πάτησαν στην αντίπαλη άμυνα, στο 20ο λεπτό με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Συγκεκριμένα, ο Χολέμπας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο μεσοεπιθετικός της Μπολόνια στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά, νίκησε τον Ζούμπας και έκανε το 1-0.
Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν στο 24’ με τον Πάνκα, αλλά ο Καρνέζης έπεσε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 30’ το απ’ ευθείας φάουλ του Στανκεβίτσιους πέρασε άουτ, πάνω από το δοκάρι του πορτιέρο της Εθνικής Ελλάδας, στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες δεν έδειξαν ικανές να ανεβάσουν… στροφές, κάτι που βοήθησε το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» να διατηρήσει το προβάδισμα. Μάλιστα, στο 49’ ο Γκέκας έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα της Ελλάδας, όταν πήρε την κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Καραγκούνη, αλλά ο Ζούμπας έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 52’ ο Χριστοδουλόπουλος δεν κατάφερε να κάνει σωστά την μπαλιά στον Γκέκα.
Στην συνέχεια, η Λιθουανία προσπάθησε να αντιδράσει, ο Τσεσνάουσκις στο 54’ απείλησε με τον Καρνέζη να διώχνει, ενώ το σουτ του Ιβασκεβίτσιους στο 60’ πέρασε άουτ, χωρίς να προκαλέσει προβλήματα στον Έλληνα τερματοφύλακα.
Στο 81’ η Ελλάδα… έψαξε το δεύτερο τέρμα, όταν ο Σαλπιγγίδης έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Σαμαρά, αλλά ο τελευταίος δεν κατάφερε να σουτάρει, ενώ στο 90’ ο Σαλπιγγίδης είχε οριζόντιο δοκάρι, έπειτα από καλή συνεργασία των Τοροσίδη και Σαμαρά.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μπεκερένσα από την Πορτογαλία, ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Τσεσνάουσκιτς, Καραγκούνη, Σαμαρά, Σαλπιγγίδη.
Λιθουανία (Ζάμπα Λάζλο): Ζούμπας, Στανκεβίτσιους, Κιγιάνσκας, Μικούκις, Βορόμπσκι, Μικολιούνας, Εντ. Τσεσνάουσκις, Πάνκα, Καλόνας, Ιβασκεβίτσιους, Ματουλεβίτσιους.
Ελλάδα (Φερνάντο Σάντος): Καρνέζης, Χολέμπας (46’ Τζαβέλλας), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Μανιάτης, Καραγκούνης, Κατσουράνης, Σαμαράς, Γκέκας, Χριστοδουλόπουλος.